Inlägg

Hyr ut i andrahand utan att bli av med bostadsrätten

Huvudregeln är att bostadsrättsinnehavaren måste ha styrelsens eller hyresnämndens tillstånd för att få hyra ut bostadsrätten i andra hand, vilket framgår av 7 kap. 10 och 11 §§ Bostadsrättslagen (BRL). Om uthyrning sker utan samtycke anses nyttjanderätten vara förverkad, och föreningen är då berättigad att säga upp bostadsrättshavaren till avflyttning enligt 18 § BRL.  Detta kallas på fackspråk total sublokation (dvs. total underuthyrning)

OBS! att bostadsrättsföreningens samtycke inte krävs ifall du bor kvar i lägenheten och har en inneboende eller annan person som inte självständigt brukar lägenheten. Dvs. det krävs ett självständigt brukande, exempelvis att den om hyr av bostadsrättshavaren faktiskt hyr hela lägenheten, dvs.  har egen nyckel och tillgång till alla utrymmen helt oberoende av bostadsrättshavaren.

Det är alltså  helt i sin ordning att hyra ut ett rum till en person som är inneboende, om inte uthyrningen medför men för bostadsrättsföreningen som är fastighetsägare, 7 kap. 8§ BRL. Detta kallas partiell sublokation (dvs. avgränsad underuthyrning). Reglerna härför är jämförliga med de som gäller för hyresrätter, se ett tidigare inlägg.

Vad händer om en bostadsrättshavare hyr ut sin lägenhet utan tillstånd från föreningen?

Vid otillåten andrahandsuthyrning av en bostadsrätt anses bostadsrätten förverkad och föreningen får då säga upp bostadsrättshavaren för avflyttning, 7 kap. 18 § 2 p. BRL. Detta innebär att om bostadsrättshavaren efter tillsägelse inte tämligen omgående vidtar rättelse, dvs. upphör med andrahandsuthyrningen kan föreningen säga upp bostadsrättshavaren, 7 kap. 20 § BRL. Detta innebär att bostadsrättshavaren måste flytta från bostadsrätten med tvång.  Om bostadsrättshavaren vill hyra ut sin bostadsrätt måste hen alltså ansöka om tillstånd till andrahandsuthyrning och får det godkänt, ifall föreningen ej godkänner andrahandsuthyrningen kan bostadsrättshavaren vända sig till hyresnämnden.

 

Om du har frågor kring uthyrning av din lägenhet så är du välkommen att ställa dem till oss på info@baleng.se eller som kommentar här i bloggen.

Otillåtna överlåtelser av hyreskontrakt – myter!

Vi får många frågor om hur man får överlåta sin hyreslägenhet till någon annan. I detta ämne har vi märkt att det finns många myter som frodas. Märk väl att man som hyresgäst alltid kan komma överens med fastighetsägaren om att få överlåta sin bostad, men det krävs i sådant fall att man är överens och vi rekommenderar förstås att man har skriftligt tillstånd. Det behöver inte vara ett undertecknat kontrakt utan kan räcka med ett mail eller sms där detta framgår.

Nedan följer olika exempel på när man inte har automatisk rätt att skriva över sin hyresrätt på annan person. Dessa slags överlåtelser kräver alla hyresvärdens tillåtelse.

– Överlåtelse kan inte ske till en person som är inneboende.

– Man kan inte heller testamentera bort en hyresrätt.

– Man får inte begära någon ersättning för att överlåta eller byta en lägenhet, en sådan överlåtelse är alltid ogiltig även om hyresvärden har tillåtit den.

– En person som har ett kontrakt i andrahand eller är inneboende i längre än två år har inte rätt att ta över kontraktet med hyresförhållandets tid som enda grund.

 

Hoppas att frågan om när man kan överlåta sin lägenhet eller låta någon ta över ens hyreskontrakt är något klarare, annars är ni välkomna att kontakta oss på info@baleng.se.

Inneboende i din lägenhet

En vanlig fråga vi stöter på är huruvida hyresvärdens tillåtelse är nödvändig för att ha inneboende i sin lägenhet. I lagtexten står det i Jordabalken 12 kap. 41 § att ”Hyresgästen får inte inrymma utomstående personer i lägenheten, om det kan medföra men för hyresvärden”.

Bestämmelsen innebär att en bostadshyresgäst i allmänhet har rätt att få hyra ut del av sin bostad (s.k. partiell sublokation) utan tillåtelse från fastighetsägaren, om det inte rör sig om alltför omfattande uthyrning vilken i sådant fall kan vägras.

Om du har frågor kring uthyrning av din lägenhet så är du välkommen att ställa dem till oss på info@baleng.se.